Wednesday, January 9, 2013

100 ways to save money when buying food, Tip 2

The unit price is the price you pay per unit of food. Unit pricing makes it easy to compare prices (since some packages weigh different amounts-you can’t always just look at the total price). The unit price is the cost of each unit of measure. The unit of measure may be ounces, grams, pounds, quarts, liters, or gallons. Most unit pricing can be found on the price tags for the item found on the shelf. Below you will see the bar code, item description, total price and price per unit. Weight of the item can also be found on the label. Comparing price per unit between 2 product will help you understand which is a better deal. For example, if you have to containers of ice cream priced the same, one is 9.8 cents per ounce and the other unit price is 12 cents per ounce,  you are getting more for your money with the item that is 9.8 cents per ounce.

Tuesday, January 8, 2013

Healthy Harlem Classes 2013

The Following Classes are offered as part of the Healthy Harlem Winter Adult Fitness Schedule at the Armory.
Please RSVP for classes by calling 212.281.5431 or send an e-mail to
Harlem Armory 40West 143rdStreet New York, NY 10037

Class Descriptions
Belly Dance– A low-impact cardiovascular exercise that helps strengthen core muscles with emphasis on the back and abdominal muscles.
Boot Camp– A circuit training workout that challenges your entire body, utilizing cal-isthenics such as push-ups, jumping jacks, crunches, and other body weight exercises.
Cardio Kickboxing– This high energy class blends athletic drills with martial arts to create an intense cardiovascular workout.
Circuit Training– An efficient and challenging form of conditioning which develops strength, endurance, flexibility, and coordination utilizing a variety of exercises and workout stations.
Adult Gymnastics- Is a full body workout that improves fitness and increases core strength in a fun environment.
Parent & Me Gymnastics– A beginners tumbling class children age 18 months to 3 years old that creates a fun environment.
Pilates – Based on original Pilates technique, this class focuses on the body’s core stability. Enhance your control, stability, coordination, endurance, balance, strength, and flexibility.
Rock Climbing– A challenging full body workout that allows participants to build core strength and endurance in a fun and challenging activity.
Sculpt & Tone- A full body workout designed to strengthen and tone the upper and lower body using an assortment of fitness equipment.
Volleyball 1– An advanced group join together for volleyball games against other op-ponents.
Volleyball 2– A class designed to show the fundamentals of volleyball. Instructor will teach the basic fundamental skills and drills of the sport.
Warm It Up– A combination of a light cardiovascular activity and series of stretching to get the body prepared for an intense workout.
Yoga- A mind and body workout that allows you to increase our level of flexibility as well as build long lean muscles at any age.

Healthy New Year Ideas

Happy and Healthy New Year! For the first 100 days, we are going to post ways to save money when purchasing food. 1. Take time to plan your meals and make a grocery list. This usually takes less time than the time spent going back to the store for a forgotten item. Enjoy!